Jesień i zima to bardzo trudny czas dla włosów, które zaczynają wypadać. Powodem tego może być stres, działanie szkodliwych czynników zewnętrznych lub niedobór witamin. W czasie trwania zimy i lata przyswajamy więcej składników odżywczych z pożywienia oraz witaminę D z promieni słońca. Jest to czas, gdy włosy przeżywają najintensywniejszy okres wzrostu. W chłodniejszych okresach włosy “odpoczywają” i spowalniają swój wzrost.
Fazy wzrostu włosa
Cykl wzrostu włosa dzielimy na trzy etapy:
- anagen – aktywna faza wzrostu wzrostu włosa; czas trwania jest uwarunkowany genetycznie i może trwać od dwóch do siedmiu lat; w normalnych warunkach około 90% włosów na głowie jest w stadium anagenu;
- katagen – jest to faza przejściowa, która trwa od 14 do 21 dni; w tym czasie wzrost włosa zatrzymuje się, mieszek włosowy kurczy się i przyczepia do korzenia włosa;
- telogen – podczas tego etapu mieszek włosowy przechodzi w stan spoczynku; niektóre mieszki obkurczają się, co powoduje łamliwość i wypadanie włosów.
Przyczyny wypadania włosów
Pierwszą z nich są czynniki atmosferyczne, które sprawiają, że włosy stają się suche i matowe. Mróz powoduje, że gruczoły łojowe produkują mniej sebum, co skutkuje niższym poziomem nawilżenia. Poza tym, zimno spowalnia krążenie krwi, która dostarcza mniej substancji odżywczych do mieszków włosowych. To przyczynia się do nadmiernej łamliwości i wypadania włosów.
Kolejną jest brak równowagi hormonalnej organizmu. Często są związane z chorobami tarczycy, przyjmowaniem antykoncepcji lub przechodzeniem przez menopauzę. Brak równowagi wpływa na kondycję i wytrzymałość włosów. Mogą też być wywoływane przez stres, złą dietę, zmianę trybu życia lub podróże. Zmiany hormonalne stają się problemem, gdy nie przemijają, ale stają się zjawiskiem cyklicznym.
Dieta uboga w witaminy i mikroelementy negatywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Może też doprowadzić do braku równowagi hormonalnej. Na kondycję włosów bezpośredni wpływ mają witaminy z grupy B (ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy) i nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6.
Wypadanie włosów a niedobór witamin
Poza czynnikami zewnętrznymi, które wpływają na kondycję włosów, zdrowa dieta i odpowiednia suplementacja wpływa na ich kondycję. Jesienią zaczynamy jeść więcej tłustych potraw, ponieważ nasz organizm zaczyna magazynować tłuszcz na nadchodzącą zimę. Jednak te produkty są ubogie w składniki niezbędne do wzrostu włosów. W tym czasie warto wzbogacić dietę o żywność bogatą w witaminy A, E, C i kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, siarkę, krzem, cynk oraz miedź.
Niezbędne dla dobrej kondycji włosów są witaminy z grupy B i witamina D3, na której niedobór cierpi wielu Polaków. Ta witamina poprawia odporność, wzmacnia kości i stymuluje wzrost nowych komórek. Poza tym, nie możemy zapomnieć dostarczaniu żelaza. Najłatwiej je znajdziemy w czerwonym mięsie, soi, soczewicy, brukselce i brokułach. Jeśli nie mamy możliwości dostarczenia witamin z naturalnych źródeł warto zastanowić się nad ich suplementacją.
Jak pielęgnować włosy?
W czasie jesieni i zimy pielęgnacja włosów powinna skupić się na nawilżeniu, wzmacnianiu i ochronie. Warto poświęcić czas na cotygodniowe głębokie odżywienie włosów. Na umyte, mokre włosy nakładamy maskę do włosów, zakładamy czepek, a następnie owijamy głowę ręcznikiem i pozostawiamy 30 minut. Następnie wszystko dokładnie spłukujemy. Ciepło i poświęcony czas sprawią, że cenne składniki odżywcze głęboko wniknął we włosy i skórę głowy.
Poza odżywianiem, do rutyny pielęgnacyjnej warto włączyć olejowanie. Jest to wspaniały sposób na budowanie bariery ochronnej włosa. Do tego sprawdzi się olej makadamia, ze słodkich migdałów lub rycynowy. Warto zaopatrzyć się w szampon na bazie naturalnych składników z minimalnym udziałem substancji chemicznych i zminimalizować korzystanie z suszarek, prostownic lub lokówek. Jednak jesienią i zimą nie wolno wychodzić na dwór z mokrą głową, ponieważ wilgotne pasma są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia.