Makijaż kosmetykami mineralnymi – nie tylko dla wrażliwej skóry

Zwykłe kosmetyki są często mają efekt komotogenny na naszą skórę, czyli zatykają pory. To powoduje powstawanie zaskórników, trądziku i innych zmian skórnych. Wiele z nas próbuje je w ten sposób zakamuflować, a przez to powstaje ich jeszcze więcej.

Kosmetyki mineralne są lekkie i trwałe. Znajdziemy je w formie podkładów, pudrów i cieni do powiek. Bardzo naturalnie wyglądają na skórze i nie podrażniają nawet cery alergicznej. Ich delikatny skład pozwala na nakładanie ich po zabiegach medycy estetycznej (np. mikrodermabrazja, botox) lub zabiegach laserowych. Jest też wybawieniem dla osób z cerą tłustą, trądzikową, alergiczną i wrażliwą.

Źródło: recepta.pl

Negatywny wpływ zwykłych kosmetyków na skórę

Zwykłe kosmetyki są często mają efekt komotogenny na naszą skórę, czyli zatykają pory. To powoduje powstawanie zaskórników, trądziku i innych zmian skórnych. Wiele z nas próbuje je w ten sposób zakamuflować, a przez to powstaje ich jeszcze więcej. To tyczy się w szczególności do cięższych, gęstszych produktów, nawet jeśli na opakowaniu jest napisane, że nie zatyka porów. To nie tyczy się tylko do podkładów i korektorów, ale i różu, rozświetlaczy oraz pudrów.

Alkohol zawarty w produktach kosmetycznych ma za zadanie w bardzo szybki sposób wygładzić ją i pozbyć się sebum. Niestety, skóra pozbawiona naturalnego nawilżenia szybko rozpocznie nadprodukcja sebum, co prowadzi do zatkania porów. Większość osób unika produktów, które potrzebują chwili na wyschnięcie, lecz one nie posiadają w składzie alkoholu lub mają go o wiele mniej. Warto zastanowić się nad ich wyborem zamiast innych produktów.

Z kolei pudry zawierają bardzo dużo talku. Talk pochłania większość sebum, co doprowadza wysuszoną skórę do nadprodukcji łoju. Substancje zapachowe zawarte w kosmetykach mogą powodować uszkodzenia skóry poprzez uwrażliwienie jej na światło. Produkty, które zawierają  w składzie talk, alkohol i inne substancje wysuszające skórę, przyczyniają się do jej przedwczesnego starzenia. W szczególności jeśli nosimy make – up przez wiele godzin dziennie. Nakładanie i noszenie makijażu z takimi składnikami zwiększa ryzyko powstania trądziku i nadmiernego przetłuszczania się skóry.

Dlaczego warto korzystać z kosmetyków mineralnych?

Kosmetyki mineralne kryją pory i niedoskonałości tak samo dobrze, jak zwykłe produkty. Minerały zawarte w nich (np. cynk, mika, tytan), nawet w formie tlenków, nie podrażniają skóry. Nie wysuszają skóry, ale wiążą zawarte w niej sebum. W ten sposób, staje się ono naturalną  bazą makijażu. Tlenek tytanu i tlenek cynku są składnikami wielu kosmetyków mineralnych i stanowią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Mogą one stanowić dodatkową ochronę poza aplikacją kremów przeciwsłonecznych.

Tlenek cynku ma właściwości przeciwzapalne, a większych dawkach może zapobiegać egzemie, zaskórnikom i trądzikowi różowatemu. Podczas wybierania kosmetyków musimy bardzo uważać. Wiele marek tylko “doczepia” metkę z napisem ‘’mineralny”, a pod nią kryje się sam talk. Stosowanie takich produktów może doprowadzić do podrażnienia skóry i zatkanych porach. Jeśli zamierzamy kupić kosmetyki mineralne to musimy bardzo dobrze zapoznać się z marką i składnikami proponowanych produktów.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Wypadanie włosów zimą – jak temu zapobiec?

Następny post

Kosmetyki z probiotykami – jak działają i dlaczego warto je używać?

Powiązane posty

Wypadanie włosów zimą – jak temu zapobiec?

W czasie trwania zimy i lata przyswajamy więcej składników odżywczych z pożywienia oraz witaminę D z promieni słońca. Jest to czas, gdy włosy przeżywają najintensywniejszy okres wzrostu. W chłodniejszych okresach włosy “odpoczywają” i spowalniają swój wzrost.
Read More