Kosmetyki z probiotykami – jak działają i dlaczego warto je używać?

Coraz więcej osób boryka się z cerą wrażliwą, alergiczną lub trądzikową. W takich wypadkach ważne jest, aby dbać o delikatny mikrobiom skóry. Zasiedlają ją setki bakterii i organizmów, które mogą mieć na nią korzystny (komensale) wpływ lub negatywny (patogeny).

Probiotyki goszczą na półkach sklepowych od wielu lat. Głównie są znane za swoje właściwości regulujące działanie układu pokarmowego. Jednak mogą one mieć zbawienny wpływ na kondycję skóry twarzy. Różne produkty do pielęgnacji (np. żele do mycia, maseczki, sera i mgiełki) zawierają w składzie bakterie probiotyczne, które mają za zadanie ukoić podrażnienia, wzmocnić barierę ochronną, a nawet zapobiegać trądzikowi.

Źródło: shutterstock.com

Działanie kosmetyków z probiotykami

Skóra jest największym organem naszego ciała i barierą, chroniącą organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Coraz więcej osób boryka się z cerą wrażliwą, alergiczną lub trądzikową. W takich wypadkach ważne jest, aby dbać o delikatny mikrobiom skóry. Zasiedlają ją setki bakterii i organizmów, które mogą mieć na nią korzystny (komensale) wpływ lub negatywny (patogeny). Zachowanie równowagi między nimi jest niezwykle ważne dla posiadania zdrowej i promiennej cery.

Probiotyki to drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości, pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Do bakterii probiotycznych zaliczamy szczepy z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium, Bacillus  i drożdże Saccharomyces. Te szczepy cechuje produkcja witamin, stymulacja układu odpornościowego i hamowanie rozwoju szkodliwych patogenów. Poza tym, wytwarzają kwasy organiczne, aminokwasy, enzymy oraz bakteriocyny – substancja o działaniu przeciwbakteryjnym.

Probiotyki a prebiotyki

Z kolei prebiotyki stymulują rozwój poszczególnych szczepów bakterii probiotycznych zdolnych do fermentowania. Rozwój bakterii probiotycznych jest od nich zależny i niezbędny do prawidłowego rozwoju flory bakteryjnej. Połączenie prebiotyku i egzogennego probiotyku to synbiotyk, który pozytywnie wpływa na rozwój probiotycznego szczepu. Naturalne prebiotyki znajdziemy w płatkach owsianych, karczochach, bananach, czosnku i cebuli, a w kosmetykach występują w formie poli – i oligosacharydów, w tym inuliny.

Pozytywny wpływ probiotyków na skórę

Podobnie jak w przypadku układu trawiennego, probiotyki poprawiają stan skóry poprzez wzrost liczby komensali. Zdrowa flora bakteryjna skóry pomaga w regulacji produkcji sebum, poziomu nawilżenia i zatrzymują rozwój wolnych rodników. Bakterie probiotyczne aktywują komórki skóry do rozwoju i wprowadzenia balans w systemie immunologicznym organizmu. Brak mikrobiomu skutkuje napiętą i pozbawioną nawilżenia skórą. Rozwiązaniem na jest dostarczanie probiotyków, aby utrzymać zdrową i zbalansowaną florę bakteryjną. 

Skórze wrażliwej pomogą w odbudowie i wzmocnieniu bariery ochronnej. Wolne rodniki są prawdziwą zmorą dla skóry zanieczyszczonej – w tym wypadku niszczą je i zapobiegają wywołanym przez nie procesom starzenia. Cera trądzikowa uzyska nieocenioną pomoc w walce z wypryskami – bakterie probiotyczne zwalczają te odpowiedzialne za trądzik. Skórę trądzikową powinno się traktować delikatnymi kosmetykami, które nie niszczą flory bakteryjnej i nie pozbawiają jej naturalnego nawilżenia.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Makijaż kosmetykami mineralnymi – nie tylko dla wrażliwej skóry

Następny post

Co jeść zimą, aby być zdrowym?

Powiązane posty

Jak pielęgnować skórę zimą?

Skóra reaguje w różny sposób na zmieniające się pory roku. Zimny wiatr, mróz, suche powietrze - to wszystko wpływa na kondycję skóry. Te czynniki powodują, że traci nawilżenie, co doprowadza do pękania i łuszczenia się naskórka nie tylko na twarzy, ale też na dłoniach i stopach. Jednak można temu łatwo zapobiec!
Read More