Większość społeczeństwa żyje w ciągłym biegu, nie mając czasu na solidny posiłek i sport, często przy tym zmagając się z ogromnym stresem. Ulgą dla przeciążonych organizmów może być joga, pozytywnie wpływająca zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Dlaczego warto ćwiczyć jogę? Jak zacząć swoją przygodę z tym nietypowym sportem?
Czym jest joga i dlaczego warto ją ćwiczyć?
Joga nie jest typowym sportem, pomimo tego zyskuje sobie coraz większe grono zwolenników. Osoby uprawiające już od dłuższego czasu często twierdzą, że jest to bardzo dobry sposób na naukę życiowej równowagi. Joga to specjalny system ćwiczeń oparty na pozycjach zwanych asanami.
Dlaczego warto ćwiczyć jogę? Taka forma aktywności pozwala przede wszystkim na:
- zredukowanie negatywnych skutków nadmiernego stresu,
- poprawę krążenia krwi i zwiększenie tempa przemiany materii,
- wyszczuplenie sylwetki i poprawę kondycji ciała
- wspomaganie działania układu odpornościowego.
Joga to typ aktywności, który nie obciąża kręgosłupa, ani też żadnej innej partii mięśniowej.
Joga w domu czy profesjonalnym studio?
Nie każdy w czasie ćwiczeń lubi mieć widownię. Osoby, które wolą wykonywać ćwiczenia w samotności, mogą skorzystać z możliwości uprawiania jogi w domu, pod warunkiem, że się do tego w odpowiedni sposób przygotują. Nie mając wcześniej kontaktu z jogą, zaczynając ćwiczyć w domu, warto stawiać na bezpieczne dla amatorów asany rozciągające i relaksujące.
O czym warto pamiętać, by móc komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie ćwiczyć jogę w domu? Warto mieć na uwadze przede wszystkim:
- wybór odpowiedniego miejsca – nie musi być to duża przestrzeń, wystarczy, że nie będzie zagracona i zapewni swobodę wykonywania każdej pozycji jogi;
- wybór wygodnego, luźnego stroju zapewniającego swobodę ruchu;
- wybór dobrej maty do jogi;
- zapoznanie się z zasadami prawidłowego oddychania;
- zastosowaniu wspomagaczy w postaci podpórek czy klocków.
Joga to wyjątkowa aktywność, która może być uprawiana przez każdego, niezależnie od wieku, płci czy masy ciała. Wbrew powszechnemu przekonaniu, jest to dobry sport dla osób, które nie są rozciągnięte. Jest wręcz przeciwnie, takie ćwiczenia są idealne do osiągnięcia elastycznego i gibkiego ciała.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Osoby początkujące mogą śmiało ćwiczyć jogę w domowym zaciszu, pamiętając jednak o tym, że dbając o własne bezpieczeństwo, powinni stawiać wyłącznie na proste w wykonaniu asany, niewymagające stosowania zaawansowanych technik. Na start idealne będą pozycje:
– siedzące skłony,
– malasana (pozycja girlandy),
– pół motyla,
– siedzące skręty,
– półgołąb,
– wielbłąd,
– virasana (pozycja bohatera),
– tadasana (pozycja do góry).
Jak w pełni korzystać z dobrodziejstw jogi?
Ćwiczenie jogi mają pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Aby jednak móc w pełni korzystać z jej dobrodziejstw, należy się odpowiednio do ćwiczeń przygotować. Chodzi tu nie tylko o sprzęt, znajomość asan czy istotnych technik oddychania. Bardzo ważne jest również nastawienie mentalne. Przede wszystkim ćwicząc, nie warto porównywać się do innych. W jodze chodzi o relaks i kontrolę nad własnym ciałem, a nie o wyścig, kto wykona lepiej technicznie asany. Warto pamiętać również o tym, że każdy ma nieco inną budowę ciała, a co za tym idzie kształt pozycji może się nieco różnić w zależności od danego przypadku.
Wielu nauczycieli jogi często wyznaje jedną ze złotych zasad ”asana jest dla Ciebie, a nie Ty dla asany”. Co to oznacza w praktyce? Chodzi tu o to, że nie należy wykonywać na wiłę pozycji, które są dla nas trudne czy niewygodne. Nie ma przeciwwskazań ku temu, by dowolnie modyfikować asany. Ciało ma być traktowane z szacunkiem, nie należy więc wykonywać ćwiczeń, które mogłyby zaburzyć jego stan równowagi.
O czym jeszcze warto pamiętać?
- Na 2 godziny przed rozpoczęciem praktyki (nie później!) można zjeść lekki posiłek. Jeżeli jednak ma on być bardziej obfity, z ćwiczeniami należy się wstrzymać przynajmniej przez 4 godziny od jego zakończenia.
- Jogę należy praktykować regularnie. Nawet jeżeli ma być to zaledwie kilkanaście minut ćwiczeń.
- Żadnych rozpraszaczy! Joga ma oczyszczać umysł i odprężać ciało, więc na czas praktyki należy zrezygnować całkowicie z telefonu, radia czy telewizora.
- Żadna praktyka jogi nie może się obejść bez relaksacji i Savasany na zakończenie.
- Choć dyskomfort w ćwiczeniach jogi nie jest niczym dziwnym, należy pamiętać o tym, że ból jest tu nieodpuszczalny. Gdy tylko się pojawi, należy natychmiast skorygować bądź nawet zrezygnować z danej asany.