Zero waste to trend proekologiczny, który dodatkowo pozwala nieco zaoszczędzić na zakupach. Zgodnie z jego założeniami mamy wykorzystywać wszystkie dostępne produkty w domu (zanim minie termin ich przydatności do spożycia) zamiast kupować nowe. Statystyczny Polak wyrzuca rocznie nawet 235 kg żywności, co jest naprawdę niepokojącym wynikiem. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że termin zero waste odnosi się nie tylko do wykorzystywania zapasów domowego jedzenia. Obejmuje również między innymi zasady, jakimi należy się kierować robiąc zakupy.

Daty ważności produktów spożywczych
Wiele osób decydując się na wyrzucenie produktów spożywczych do śmieci, kieruje się ich datą ważności. Warto wiedzieć, że istnieje dość znacząca różnica pomiędzy określeniem ”należy spożyć do” i ”należy spożyć przed”. Choć oba brzmią niemal identycznie, to jednak ich znaczenie jest już nieco inne.
Jeżeli na produkcie znajduje się ”należy spożyć do (data)” oznacza to, że jeżeli termin wskazany na opakowaniu już miną, musi on zostać wycofany ze sprzedaży, bądź jeżeli znajduje się w domowych zapasach niestety wyrzucony. Ze względów zdrowotnych takich produktów nie wolno spożywać, nawet gdy na pierwszy rzut oka nie wyglądają na nieświeże czy zepsute.
W przypadku produktów opatrzonych hasłem ”najlepiej spożyć przed” lub ”najlepiej spożyć przed końcem” nie ma przeciwwskazań ku ich spożyciu pod warunkiem, że nie widać po nich oznak zepsucia, a ich przechowywanie było zgodne z zaleceniami producenta.
O czym warto pamiętać, by ograniczyć marnowanie żywności?
Ograniczając wyrzucanie żywności należy w pierwszej kolejności spożywać produkty oznaczone terminem ‘’należy spożyć do’’, zanim minie ich data przydatności do spożycia.
Wbrew pozorom racjonalne kupowanie i przetwarzanie żywności nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim należy \przygotowywać listę zakupów, aby do sklepowego koszyka trafiały wyłącznie te produkty spożywcze, które są nam rzeczywiście potrzebne. Tu ważna jest ocena tego, ile jesteśmy w stanie w rzeczywistości zjeść w określonym przedziale czasu.

Aby wyrzucać jak najmniej żywności, warto regularnie sprawdzać daty ważności posiadanych w domu produktów spożywczych. Jeżeli zbliża się dzień ich przydatności do spożycia, należy je jak najszybciej zjeść. Dotyczy to również produktów już częściowo zjedzonych, które zdatne do jedzenia są przez krótki czas. Wbrew pozorom możliwości wykorzystania suchego chleba, przejrzałych owoców i warzyw, a nawet pozostałości z obiadu jest naprawdę wiele. Wystarczy pobudzić swoją kreatywność bądź poszukać inspirujących przepisów w sieci.
W przypadku ograniczania marnowania żywności bardzo ważne jest również odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych. Warzywa należy trzymać w dolnej szufladzie lodówki, a mięso mrozić – jeżeli nie zostanie wykorzystane od razu po zakupie do przyrządzenia posiłku. Wędliny od razu po przyjściu do domu należy przekładać do pojemnika bądź zawinąć w papier. Nie powinny pozostawać w foliowym opakowaniu ze sklepu.