O dobrodziejstwie naturalnych olejków nie trzeba wiele mówić. Są stosowane w naturalnej pielęgnacji od wielu lat. Odżywiają i chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Stosuje się je jako dodatek do wielu kremów i balsamów do ciała. Stanowią podstawowy element pielęgnacji skóry od tysięcy lat. Badania wykazują, że już starożytni Egipcjanie i Grecy włączali je do swojej rutyny.
Działanie olejków na skórę
Oleje naturalne mogą działać przeciwzapalnie, łagodzić podrażnienia, chronić skórę przed utratą wody lub mieć właściwości antybakteryjne. Oleje cechuje działanie ochronne nie nawilżające, ponieważ nie mają zdolności wiązania cząsteczek wody w skórze. Dzięki temu woda nie odparowuje ze skóry. Osoby, które stosują olejki samodzielnie, bez kremów, mogą po pewnym czasie zauważyć przesuszenie na skórze.
Jaki preparat będzie odpowiedni dla mnie?
Wiele osób wraca do korzystania z naturalnych produktów i szuka zdrowszych alternatyw dla popularnych kosmetyków. W ich składzie nie znajdziemy substancji drażniących skórę i innych chemicznych dodatków, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W razie wątpliwości warto poprosić o radę lekarza dermatologa.
Wybór olejku powinien być kierowany potrzebami i rodzajem skóry. Zazwyczaj ten olej, który sprawdzi się na ciele nie sprawdzi się na twarzy. Odpowiednio dobrany może pomóc w walce z trądzikiem, przesuszeniami, oznakami starzenia, przebarwieniami i powierzchniowymi bliznami.
Olej kokosowy
W swoim składzie ma witaminy E i K oraz posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Odżywia i chroni skórę oraz włosy. Niestety, olej kokosowy, nie jest dedykowany dla osób z cerą trądzikową i skłonną do wyprysków. Gdy wybieramy olej kokosowy do celów kosmetycznych należy szukać produktów tłoczonych na zimno, nierafinowanych (na niektórych opakowaniach znajdziemy napis “virgin”). Proces rafinacji niweluje ilość substancji odżywczych i drogocennych witamin, a w zamian podnosi temperaturę dymienia oleju.
Olej arganowy
Olejek arganowy to jeden z najpopularniejszych olejów dostępnych na rynku. W sprzedaży znajdziemy go w czystej postaci lub jako dodatek do serum, kremów, szamponów, maseczek, odżywek itp. Charakteryzuje się jasnożółtym kolorem i zapachem orzechów arganowych. Bardzo szybko się wchłania i odżywia skórę.
W składzie posiada nienasycone kwasy tłuszczowe takie, jak omega 6 i 9 oraz witaminę E, która ma silne właściwości antyoksydacyjne. Przyspiesza gojenie drobnych ran, działa przeciwzapalnie i łagodząco. Reguluje wydzielanie sebum. Głównie dedykowany dla skóry dojrzałej.
Olej jojoba
Pochodzi on od rośliny zwanej simondsja kalifornijska, która występuje w południowo – zachodniej części Ameryki Północnej. Dawniej był wykorzystywany przez Indian jako medykament. Olej jojoba pozyskuje się z wosku z nasion tej rośliny. Powoduje niewiele reakcji alergicznych. Ma właściwości przeciwzapalne i pomaga w gojeniu powierzchownych ran. Olej jojoba zachowuje naturalne pH i szybko się wchłania. Ma skład zbliżony do sebum, dzięki czemu łatwo się przyswaja.
Olej z opuncji figowej
Jest to jeden z droższych olejów dostępnych na rynku – do uzyskania 1 litra oleju potrzebne jest aż pół tony pestek. Zawiera drogocenne nienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole i witaminę E. Reguluje pracę gruczołów łojowych, więc mogą go stosować osoby z cerą problematyczną. Olej zwiększa odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych i nawilża skórę. Zalecany jest dla skóry dojrzałej i pozbawionej elastyczności – ma działanie przeciwzmarszczkowe, poprawia koloryt i napięcie skóry.
Olej tamanu
Dzięki zawartości flawonoidów (kwas kalofillowy i kallofillodyna), które działają przeciwbakteryjnie, zmniejszają obrzęk i koją. Nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają gojenie się ran, łagodzą stany zapalne i nawilżają skórę. Olej tamanu charakteryzuje się zielonym kolorem i mocnym korzennym zapachem. Jest wielofunkcyjny i może być stosowany do każdego rodzaju cery. Jednak jest głównie polecany dla skóry trądzikowej – redukuje wydzielanie sebum, niweluje ilość zaskórników i rozjaśnia przebarwienia.
Jak stosować olejki?
Olejki zawsze łączymy z substancjami nawilżającymi, np. kwas hialuronowy lub kremy i maseczki nawilżające. Nigdy nie nakładamy olejków na suchą, nieprzygotowaną skórę. Na oczyszczoną mokrą skórę należy nałożyć kwas hialuronowy lub żel aloesowy jako bazę, która podczas wchłaniania wiąże wodę w skórze. Następnie nakładam cienką warstwę wybranego olejku i czekamy do jego wchłonięcia z nałożeniem kremu. Takie połączenie świetnie chroni barierę hydrolipidową skóry przed utratą nawilżenia spowodowaną letnimi upałami, jaki i mrozami.
Warto pamiętać też o intensywności światła słonecznego, na którym będziemy przebywać. Koniec końców olej to nadal olej i ekspozycja niewchłoniętego oleju na promieniowanie słoneczne może doprowadzić poparzenia i wysuszenia naskórka. Rano, minimum 15 minut przed planowanym wyjściem należy nałożyć cienką warstwę wybranego oleju. Z kolei wieczorem możemy nałożyć grubszą warstwę oleju.