Jak dbać o dobre samopoczucie w ciągu dnia, aby mieć energię do działania?

Dieta bazująca na posiłkach spożywanych w biegu i niezdrowych przekąskach to prawdziwy nokaut dla organizmu. Cukier zawarty w batonikach i wafelkach daje nam energię na bardzo krótką chwilę, gdy euforia mnie, następuje spadek energii i samopoczucia.

Świat nieubłaganie gna do przodu, a my staramy pogodzić ze sobą pracę, nowe hobby i wychowanie dzieci. Codziennie na swojej drodze znajdziemy mnóstwo rzeczy, które powoli pozbawiają nas energii do życia. Brak równowagi między życiem prywatnym a zawodowym wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Bieganina i stres powodowany napięciami w rodzinie, czy miejscu pracy źle wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Co nas męczy?

Każdy z nas co regularnie zagląda na portale społecznościowe, informacyjne lub skrzynkę poczty elektronicznej. Tam nas zalewa rzeka informacji: od powiadomienia o urodzinach koleżanki, przez przypomnienie o zbliżającym się terminie oddania projektu, do wiadomości o najnowszej katastrofie. W takim momencie przeżywamy natłok informacji i sami nie wiemy o czym mamy myśleć. Nagromadzenie negatywnych emocji (strach, złość, zazdrość) osłabia nasz organizm i może przyczynić się pogorszenia samopoczucia.

Dieta bazująca na posiłkach spożywanych w biegu i niezdrowych przekąskach to prawdziwy nokaut dla organizmu. Cukier zawarty w batonikach i wafelkach daje nam energię na bardzo krótką chwilę, gdy euforia mnie, następuje spadek energii i samopoczucia. Rezultatem jest sięganie po kolejną słodką przekąskę lub gazowany napój. Nie spożywanie posiłków o ustalonych porach może skutkować rozregulowaniem organizmu, wahaniem nastroju, zaburzeniami łaknienia i znacznym przybieraniem na wadze.

Picie mniej niż 1,5 l wody na dobę przyczynia się do uczucia znużenie, zmęczenia, bólów głowy i drżenia rąk. W najgorszym wypadku może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Na dobę powinniśmy spożywać w granicach 2 – 2,5 l wody. Należy jednak pamiętać, że niektóre płyny odwadniają zamiast nawadniać, np. kawa, która ma właściwości moczopędne. Jeśli obawiamy się, że zapomnimy o piciu wody w ciągu dnia z powodu natłoku obowiązków, to warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie lub zainstalować aplikację przypominającą.

Poziom aktywności naszego ciała jest cykliczny i o danych porach będziemy mieć więcej energii do działania, a o innych mniej. Przeznaczenie ich na wykonywanie mniej priorytetowych zadań pozbawia nas siły na te trudniejsze. Gdy zabierzemy się za wykonywanie wymagających zadań bez odpoczynku i z niskim poziomem energii, to jeszcze bardziej się zmęczymy. Pracowanie bez przerwy nie jest dla nas dobre. Mimo, że wykonamy więcej zadań i odpiszemy na wszystkie e – maile, to negatywnie odbije się to na naszym zdrowiu.

Jak temu zaradzić?

Do ograniczenia natłoku informacji nie trzeba wiele. Na samym początku warto wyłączyć powiadomienia z portali społecznościowych. Ciągłe pikanie telefonu nie będzie rozpraszać nas w ciągu dnia, a o tym, jak urlop spędzili znajomi możemy się sami od nich dowiedzieć. Następnie sprawdźmy, z jakich źródeł informacji korzystamy. Większość dostępnych czasopism i artykułów w Internecie ma za zadanie przykuć uwagę czytelnika i wywołać u niego jakąś reakcję, a nie przekazać wartościowe informacje.

Długotrwała ekspozycja na takie czynniki wprowadza czytelnika w spiralę złego nastroju, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do ataku paniki. Ciągłe przeglądanie poczty i powiadomień rozprasza nas i nie potrafimy się skupić podczas dłuższych interwałów. Zamiast marnować czas na nieproduktywne zajęcia zaplanuj go tak, aby w pełni wykorzystać jego potencjał w ciągu dnia. Dzięki temu będziemy mieć czas na przerwę i na wykonywanie zadań.

Człowiek nie jest maszyną i musi robić sobie od czasu do czasu przerwę. Regularne przerwy w pracy są nieocenione przy regeneracji sił w ciągu dnia. Optymalne dla organizmu jest robienie sobie 15 minutowej przerwy po 1,5 godzinie pracy i jednej 45 minutowej przerwie na obiad. Przedłużenie pracy do 2 godzin bez przerwy sprawi, że czas regeneracji będzie dłuższy. W czasie przerw warto skupić swoją uwagę na ćwiczeniach relaksacyjnych. W taki sposób poinformujesz swoje ciało, że nastał czas na odpoczynek, a nie pracę.

Człowiek potrzebuje przynajmniej 7 godzin snu na dobę. Mniejsza ilość odpoczynku, w szczególności przy dużej aktywności w ciągu dnia, obniża naszą sprawność umysłową i fizyczną, a długotrwałe prowadzenie takiego trybu życia przyczynia się do innych problemów zdrowotnych. Nie tylko sen w nocy ma właściwości regeneracyjne. Drzemka w ciągu dnia podnosi poziom naszej kreatywności i ułatwia skupienie się na ważnych zadaniach. Jednak drzemka w ciągu dnia nie powinna być dłuższa niż 20 minut – w innym wypadku ryzykujemy zapadnięcie w głęboki sen i rozregulowanie cyklu dobowego.

Źródło: ktomalek.pl

Jeśli bierna forma odpoczynku nie jest naszym preferowanym sposobem relaksacji, to warto zwrócić się w kierunku aktywności fizycznej. Bieganie, jazda na rowerze lub długie spacery będą do tego idealne. Warto też przynajmniej raz w tygodniu odwiedzić siłownię. Podczas aktywności fizycznej rozładujemy stres i napięcie zabrane w ciągu dnia. Regularny wysiłek fizyczny pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej i prawidłowej masy ciała.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Chcesz się lepiej czuć i być zdrowszym? Przede wszystkim wysypiaj się!

Następny post

Co wpływa na metabolizm i jak go przyspieszyć?

Powiązane posty