Mniej stresu, spokojniejszy umysł czyli medytacja

Medytacja obniża ciśnienie krwii i spowalnia metabolizm. Obniżony poziom stresu ułatwia zrelaksowanie się i minimalizuje uczucie lęku. Umysł łatwiej koncentruje się, mniej się męczy i jest o wiele bardziej kreatywny.

Medytacja to jeden z najpopularniejszych i najtańszych sposobów na rozładowanie stresu. Uprawianie medytacji pomaga w regulacji układu wegetatywnego – przywraca równowagę między stanem relaksu a stanem mobilizacji organizmu. Przy regularnym praktykowaniu już po kilku tygodniach zauważymy efekty. Jako część codziennej rutyny uodparnia organizm na działanie stresu. Panowanie na ciałem i umysłem upraszcza radzenie sobie z wycieńczeniem emocjonalnym, jak i fizycznym.

Źródło: simplicite.pl

Korzyści płynące z medytacji

Medytacja obniża ciśnienie krwii i spowalnia metabolizm. Obniżony poziom stresu ułatwia zrelaksowanie się i minimalizuje uczucie lęku. Umysł łatwiej koncentruje się, mniej się męczy i jest o wiele bardziej kreatywny. U chorych na choroby sercowo – naczyniowe ciśnienie krwi wraca do normy i ułatwia zapanować nad innymi objawami. Osobom medytującym jest o wiele łatwiej zerwać z nałogiem (palenie papierosów, narkotyki, alkohol). Poza tym, pomaga w radzeniu sobie z negatywnymi myślami.

Do medytacji nie potrzeba żadnego specjalnego sprzętu – można to robić na kanapie, w sypialni, kąpieli, a nawet na przystanku autobusowym jeśli ma się trochę wprawy. Jedni preferują ciszę, a inni relaksujące dźwięki natury lub delikatną muzykę. Do uprawiania medytacji nie musimy mieć specjalnych umiejętności. Na samym początku może to być trudne, jednak nie zniechęcajmy się brakiem wyobraźni lub strachem przed nieuporządkowanymi myślami.

Jak rozpocząć przygodę z medytacją?

Jeśli chcemy rozpocząć medytację na samym początku musimy usiąść wygodnie w spokojnym miejscu i się rozluźnić. Zamknij oczy, wyprostuj się i weź kilka uspokajających głębokich wdechów. Następnym krokiem jest rozluźnienie mięśni, zaczynając od twarzy a kończąc na stopach. Po rozluźnieniu mięśni skoncentruj się na oddechu – zacznij liczyć od 10 do 1 ( wdech na 10, wydech na 9). Innym rodzajem medytacji jest medytacja uważności, które polega na medytacji i skupienia się na konkretnym obiekcie i głębokim oddychaniu.

Na co zwrócić uwagę podczas medytacji?

Przy trenowaniu sportu czy nauce gry na instrumencie, regularność jest najważniejsza. Tak samo jest z medytacją – bez nie nie nabierzemy wprawy i nie stworzymy odpowiedniej dla nas rutyny. Lepszym rozwiązaniem będzie medytowanie po kilkanaście minut dziennie niż siedzieć przez pół godziny raz w tygodniu i mieć problemy z koncentracją. Codzienna praktyka pomoże w zapanowaniu nad codziennym stresem i wprowadza organizm w stan relaksacji.

Jednak musimy wystrzegać się pułapki perfekcjonizmu. Wypracowanie tej jednej, idealnej rutyny nie jest najważniejsze w medytacji. Przez to skupiamy się na niewłaściwym celu, a nie na relaksie. To może powodować dodatkowy stres dla ciała i umysłu. Perfekcjoniści w szczególności mogą mieć problem z pozwoleniem sobie na rozluźnienie. Jeśli zauważymy, że myśli zaczynają wędrować nie należy się frustrować. Najważniejsze jest to, że zwróciliśmy na nie uwagę i potrafimy ponownie skierować je na właściwe tory.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Nawyki żywieniowe najdłużej żyjących ludzi na ziemi

Następny post

Chcesz się lepiej czuć i być zdrowszym? Przede wszystkim wysypiaj się!

Powiązane posty